Haber

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, 50+1 Durumunun Siyaseti Yıktığını Belirtti

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanan 50+1 kuralına ilişkin, “Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği günden bu yana siyaset sahnesinde yaşananlar, siyaset kurumu ve iradesi üzerinde bir baskı unsuru haline geldi.” millet, siyasetin doğal kanalını yok etmiş, parçalanmış ve istikrarsız bir ortam yaratmıştır.” “Bir resim yarattığını ortaya çıkardı.” değerlendirmesini yaptı.

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli olan “salt çoğunluk” şartının yani “50+1” şartının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin vazgeçilmez bir unsuru olmadığını belirtti.

Dünyanın birçok demokratik ülkesinde farklı oranların uygulandığına dikkat çeken Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden bu yana siyasi arenada yaşananlar, bu kuralın siyaset kurumu ve millet iradesi üzerinde baskı unsuru haline geldiğini, siyasetin doğal kanalını yok ettiğini, bir tablo oluşturduğunu ortaya koymuştur. bu modülerdir ve kararsızlığa eğilimlidir.

En çok oyu alan adayın seçilmesi, seçim yarışının daha rekabetçi, organik, baskılardan ve yapaylıklardan uzak olmasını sağlayacak, sonuçların prestijiyle daha sağlıklı ve ülkemizin çıkarına olmasını sağlayacaktır. Siyaseti ve şeffaflığı değil, siyaset dışılığı, kapalı kapılar ardında yürütülen kapalı ve karanlık müzakereleri tercih edenler, ‘mutlak çoğunluk/50+1’ ilkesini Demokles’in sistemin ve siyaset kurumunun üzerinde sallanan kılıcına dönüştürdüler. Bu nedenlerle sorunun anayasal düzeyde gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu