Teknoloji

Türk Telekom yılın ilk yarısında 7 milyar TL yatırım yaptı

Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2023 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 67,2 artarak 17,9 milyar TL’ye ulaşırken, yılın ilk altı ayında konsolide gelirleri 33,2 milyar TL’ye ulaştı. 2023 yılının ikinci çeyreğinde 6,0 milyar TL olan FAVÖK, yılın ilk yarısında 10,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Türk Telekom’un yatırım harcamaları ise yılın ilk yarısında bir önceki yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL’ye ulaştı.

Türk Telekom, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom, 2023 yılının ilk 6 aylık döneminde toplam 7 milyar TL yatırım yaptı. abone sayısı 52,4 milyon olurken, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon, mobil abone sayısı ise 25,6 milyon oldu. Türk Telekom’un fiber abone sayısı yılın ilk yarısında 720 bin net kazanımla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant bazında fiber abone payı yüzde 81,9’a yükseldi. Türk Telekom’un fiber şebeke uzunluğu yılın ilk yarısında 419 bin km’ye, geçen yılın aynı döneminde 30,8 milyon olan fiber hane kapsama alanı ise 2023’ün ilk yarısında 32 milyona ulaştı.

Yılın ikinci çeyreğinde üst düzey bir faaliyet performansı sergileyen Türk Telekom’un 2023 yılının ikinci çeyreğinde konsolide gelirleri yüzde 67,2 artarak 17,9 milyar TL’ye ulaşırken, birinci çeyrek prestijiyle konsolide gelirleri 33,2 milyar TL oldu. altı ay. 2023 yılının ikinci çeyreğinde FAVÖK’ünü (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 6,0 milyar TL’ye çıkaran Türk Telekom’un yılın ilk altı aylık FAVÖK’ü 10,8 milyar TL oldu. Türk Telekom’un faaliyet kârı ise ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,1 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaşırken, yılın ilk yarısında Türk Telekom faaliyet kârını 5,5 milyar TL’ye çıkardı.

Yılsonu beklentileri yukarı yönlü revize edildi

Yıl sonu tahminlerini de yukarı yönlü revize eden şirket; Konsolide faaliyet gelirlerinin yıllık yaklaşık yüzde 67-70 oranında artmasını, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL, yatırım harcamalarının ise yaklaşık 19-21 milyar TL olmasını bekliyor.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, “Türk Telekom olarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla herkes için erişilebilir iletişim ve teknoloji çözümleri sunma çalışmalarımıza devam ediyoruz. İkinci çeyrekte konsolide gelirlerimiz arttı. Güçlü büyüme ivmesini sürdürerek 17’ye ulaştı. Yılın ilk yarısında yatırım harcamalarımız bir önceki yılın ilk yarısına göre yüzde 77,2 artarak 7 milyar TL’ye ulaşırken, esas faaliyet kârımız yıllık bazda yüzde 35,1 arttı. 2023’ün ikinci çeyreğinde baz bazında 3,4 milyar TL’ye ulaştı” dedi.Enflasyondaki yavaşlama ve depremlerin etkilerinin kademeli olarak azalmasının yılın ilk yarısında performans göstergesini olumlu etkilediğini belirten Önal, “Sabit genişbant segmenti, ikinci yarının prestijiyle hareketli bir döneme girmeye hazırlanırken, taşınabilir temel performans göstergelerindeki sürekli iyileşme, stratejimizin başarısını ve pazardaki güçlenen konumumuzu ortaya koydu. Yetkinliklerimize olan inancımızdan yola çıkarak 2023 tahminimizi yukarıdan revize ediyoruz.

Yılbaşında Türkiye’yi derinden sarsan depremlerin ardından bölgede yatırımlarına ve çalışmalarına devam ettiklerini belirten Önal, şöyle devam etti: “Türkiye, yılın başında ülkemizi vuran depremlerin yarattığı büyük tahribatı aşmak için yılmadan çalışıyor. Türk Telekom olarak bu çalışmaların ön saflarında yer aldık.İşlemlerimizde zararın tamamen ortadan kaldırılması ve konteyner/çadırkent gibi yeni yaşam alanlarıyla temas kurulması için sahada çalışmalarımıza devam ederken, abonelerimize sunduğumuz faydalar, bölgesel kampanyalar ve sosyal sorumluluk projeleriyle bölgeye destek oluyoruz.Ülkemizin dijital dönüşümünün öncüsü olmanın sorumluluğuyla hareket ediyor, ‘Türkiye’ye Değer’ anlayışıyla projeler yürütüyoruz. bu kapsamda attığımız en değerli adımlardan biri de başlattığımız istihdam projesi oldu.Yeni işe alımlarımızda önceliğimiz depremden etkilenen vatandaşlarımıza; mühendislerden teknisyenlere, finans uzmanlarından stajyer ekibimize kadar her kademe ve pozisyondaki iş başvurularında önceliğimiz. azaltmaya çalıştı. Şirketimizin insan odaklı yaklaşımı sarsıntı bölgesinde kendini gösterdi.”

“419 bin kilometrelik fiber altyapımızla Türk Yüzyılındayız”

Türk Telekom’un bir diğer değerli odağının da Türkiye’nin hızlı dijitalleşmesini sağlayan fiber yatırımları olduğuna işaret eden Önal, yüksek iletişimi Türkiye’nin her köşesine ulaştırma misyonuyla fiber yatırımlarına kararlılıkla devam ettiklerini vurguladı. Önal, “Fiber alanındaki yatırımlarımıza son derece yüksek bir motivasyon ve özveriyle devam ediyoruz. 2023 yılının ilk yarısında fiber abone sayımız 12,2 milyona ulaşırken, FTTC (Fiber to Field Cabinet) abone sayımız ise 8,4 milyon oldu. FTTH/B (Eve / Binaya Fiber) 3,8 milyona yükseldi Sabit genişbant bazında fiber abone payı yüzde 81,9’a yükseldi Fiber ağımız bu yılın ilk yarısında 32 milyon haneyi kapsıyor. Yılın ilk yarısında fiber altyapımız 419 bin kilometreye ulaştı Asırlık Türkiye’deki yüksek teknoloji tecrübemizin yanı sıra, bu tecrübeyle ileriye taşıdığımız bağlantı ve altyapı tecrübemizi odak noktasına alan hizmetlerimizle var oluyoruz. .Dijital dönüşümünü tamamlamış, her departmanında kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için ürün ve hizmet sunmak milli görevimizdir. Çalışmalarımızı bu yönde görecek ve sürdüreceğiz” dedi.

Fiber alanındaki çalışmaların ve yatırımların altını çizen Önal, FTTH Konseyi’nin Nisan 2023’te yayınladığı ‘Avrupa’da FTTH/B Pazar Panoraması’ raporunda ülkemizin fiber hane erişim durumuna ilişkin çok olumlu göstergelerle karşılaşıldığını anlattı. Önal, “Raporda Türkiye’nin 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın ardından Avrupa’da 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Nitekim Türk Telekom olarak 2023’ün ilk yarısının prestijiyle. Türkiye’nin 32 milyon hanesinde FTTH/B/C fiber ile istisnasız varız.Türkiye’nin fiber gücü Türk Telekom olarak fiberi binaya taşımak için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.Sonsuza dek dediğimiz gibi ‘biz’ ülkenin her şehrinde var, bir şehirde değil!’ Bu kapsamda abonelerimizin fiber ile ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Müşteri deneyimi memnuniyet performansı son üç yılın en yüksek seviyesinde

Bağımsız araştırma firması Ipsos’un yaptığı araştırmaya göre; Türk Telekom’un sabit internet müşteri memnuniyeti sonuçları da dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Son üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan müşteri deneyimi memnuniyet performansı 2023 yılının 2. çeyreğinde yüzde 64,3 oldu. Performans artışında ‘marka iletişimi’ ve ‘bağlantı kalitesi’ndeki artış etkili oldu. Memnuniyette en yüksek artış 70,5 performans ile fiber müşterilerinde görüldü.

İletişim, altyapı ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra birçok branşta ve farklı alanlarda sundukları iş ve hizmetlerle değer yaratmaya devam ettiklerinin altını çizen Önal, “Sürdürülebilirliğin temel ilkeleri çerçevesinde, özellikle enerji verimliliği ve dönüşümüne odaklanarak, birçok projenin mimarı olduk.Ülkemizin kalkınması adına yeni nesil teknolojileri destekleyen altyapı yatırımları her zaman önceliğimiz oldu.Bu noktada yatırımlarımıza devam ediyoruz. 5G’nin vazgeçilmez bir parçası olan fiber, Türkiye’nin 5G hazırlıkları sürecinde hız kesmeden ülkemize, departmanımıza ve insanımıza getirisi en yüksek yatırımlar olmuştur, üstlendiğimiz bu misyonla hizmetlerimize devam edeceğiz. yılın ikinci yarısındaki çalışmalarımız.”

“Enerji dönüşümünde sürdürülebilirliğin kozmik unsurlarıyla öncü projeler gerçekleştiriyoruz”

teknoloji; İnsanların yaşam kalitesini artırmak ve daha yaşanabilir şehirlerin oluşmasına katkıda bulunmak için kullanan Türk Telekom, bu kapsamda yenilikçi teknolojiler geliştirmektedir. Evrensel sürdürülebilirlik ilkelerini strateji ve iş modellerine uyguladıklarını belirten Önal, “Türk Telekom Grubu’nun stratejik yatırım planları ve sürdürülebilirlik gündemi doğrultusunda şirketimiz yakın gelecekte Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımı yapacak. karbon ayak izimizi azaltmak, iklim riski yönetimine katkıda bulunmak ve finansal değer yaratmak amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), bu gündem kapsamında Türk Telekom’a tahsis ettiği gücü 317,8 MWe’den 405,8 MWe’ye çıkardı. İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan 29 yıllığına kiraladığımız arazi üzerine Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerinde inşa etmeyi planlıyoruz.Türk Telekom Grubu’nun sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda değerli adımlar atacağımıza inanıyoruz. ‘Price to Turkey’ çatısı altında sürdürülebilir bir yaklaşımla tüm imkanları seferber ediyoruz.Teknolojinin hayatımızı ve iş yapma biçimlerimizi hızla dönüştürdüğü dünyamızda, önümüzdeki dönemin yönetim kurulu başkanları yeşil teknolojiyi benimseyen ve güç verimliliğine yatırım yapanlar olun. Bu vizyon doğrultusunda; Kurumsal girişim sermayemiz şirketimiz TT Ventures ile otomotiv branşındaki elektrifikasyon dönüşümüne katkı sağlamak için stratejik bir adım atarak Elektrikli Araç Şarj Şebekesi projemizi hayata geçirdik. Elektrikli araç kullanıcılarına güvenilir, çevreci ve jeneratörle çalışan kesintisiz bir şarj hizmeti sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İnsandan ve teknolojiden aldığımız ilhamla daha yeşil ve daha dijital bir dünya için adım atıyoruz. Bu vizyonla güç verimliliği ve güç dönüşümü konusundaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Tivibu’daki teknolojik özellikler kullanıcıların tercihi oldu

Türk Telekom’un TV platformu Tivibu, haziran ayında başlattığı arayüz lansmanıyla, güçlü teknolojik altyapısı sayesinde yayıncılık anlayışını daha da ileriye taşıdığını duyurdu. Sadece Tivibu’da bulunan teknolojik özellikler kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılanırken, ‘7 güne kadar izlemeyi geri al’ menüsü kullanıcıların en çok tercih ettiği özellik olarak öne çıkıyor. İzleyiciler ayrıca; Tivibu’nun sunduğu kronometre, özel kanal ve menü özellikleri ile özel bir izleme deneyimi yaşatır. Kullanıcılara sunulan özelliklerin ortasında sırasıyla; Küçük oynatıcı ile aynı anda iki farklı kanalı izleyebilme, cihaz içinde gezinirken izleme deneyimini devam ettirebilme, canlı yayınlarda kullanılabilecek altyazı/dil seçeneği kombinasyonlarına ve IMDB puan entegrasyonuna sahiptir. içerik tercihinde bir referans noktası oluşturur. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort