Haber

Sudan’da petrol rafinerisinde patlama: SAF ve RSF karşılıklı suçlamada bulundu

KHARTUM, 8 Kasım (Xinhua) — Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ve paramiliter Hızlı Direniş Gücü (RSF), Salı günü erken saatlerde büyük bir petrol rafinerisinde meydana gelen patlamayla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulundu.

SAF’tan yapılan yazılı açıklamada, RSF’nin, başkent Hartum’un yaklaşık 70 kilometre kuzeyindeki El Ceyli bölgesinde yer alan Hartum Petrol Rafinerisi’ne bir tanker getirip, gerekli kurallara uymadan tankere yakıt doldurduğu iddia edildi. güvenlik prosedürleri nedeniyle yangın ve patlamaya neden olabilir.

RSF ise SAF’ı “Sudan halkının kalan imkanlarını ve ülkenin altyapısını yok etmek için” savaş uçakları göndermekle suçladı ve bombalamanın “savaş suçu” olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, 15 Ekim’de yaptığı yazılı açıklamada, SAF ile SAF arasında devam eden çatışmalarda yaklaşık 9 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 5,6 milyondan fazla kişinin ise evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. ve RSF’nin 15 Nisan’dan bu yana Hartum ve diğer bölgelerde bulunduğunu belirtti. Bunu yapmak zorunda kaldığını ve 25 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

haber-mudanya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu