Haber

Depremzedelere yardım adı altında dolandırıcılık amacıyla kurulduğu belirlenen 24 internet sitesi kapatıldı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından depremzedelere yardım adı altında dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 24 internet sitesi kapatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Siber Hatalarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın hatalar ve suçlularla mücadele amacıyla 7/24 internet üzerinden sanal devriye faaliyetleri yürüttüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, sanal devriye faaliyetleri kapsamında depremlerin ardından sosyal medya platformları üzerinden yardım arayanların adres ve konum bilgilerinin belirlendiği ve ilgili birimlerle uyumun sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremin vatandaşlar üzerinde tedirginlik ve panik oluşturmak amacıyla sosyal medya platformlarında provokatif paylaşımlarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan 202 hesap yöneticisinin tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildiği bildirildi. hakimlerce tutuklandığı kaydedildi.

“Deprem yardımı” temasını kullanarak dolandırıcılık

Açıklamada, depremzedelere yardım etmek isteyenlerin yeterli niyetini suistimal etmek amacıyla oluşturulduğu belirlenen ve oltalama dolandırıcılığı için hazırlanan 24 internet sitesinin kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, resmi kurumların isimlerini kullanarak veya taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 4 sosyal medya platformu hesabı hakkında gerekli işlemlerin yapıldığı kaydedildi, ayrıca 3’ü belirlenerek cüzdanların dondurulduğu bildirildi. “deprem yardımı” teması kullanılarak yatırılması talep edilen kripto varlık cüzdanı adresleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu