Ekonomi

Asgari ücretten sonra sıra memur ve emeklilerde! İşte tablodaki zam oranı

Asgari ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında karar alındı ​​ve yeni asgari ücret yüzde 34 artışla 11 bin 402 TL oldu. Asgari ücret zammının ardından sıra memur ve emeklilere geliyor ve yüzde 40-45 zam bekleniyor.

ENFLASYON KRİTİK DEĞERDİR

Subay emekli maaşlarının artmasında ise enflasyon kritik bir değere sahiptir. Merkez Bankası Piyasa Katılımcı Anketi’ne göre Haziran ayında enflasyonun yüzde 2,81 artması bekleniyor. Buna göre 6 aylık enflasyon yüzde 18,50 olacak. Yönetmelikte 2023 yılının ilk 6 aylık enflasyonu esas alınacak ancak bu orana refah payı eklenecek.

KAMU PERSONEL ARTIŞI REFERANS ALINACAK

Son dönemde kamu çalışanlarında yüzde 45’lik bir artış oldu. Görevliler bu artışın kendilerine yansımasını istedi. Memur ve memur zamlarında yüzde 45’in referans alınması beklenirken, oranın yüzde 40-45 olacağı söyleniyor. Memur zammı yüzde 40 ise yüzde 23,69, yüzde 45 ise yüzde 28,69 ek zam yapılacak.

ASGARİ MAAŞ 22 BİN TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan oy Memurların en düşük maaşının yüzde 85’i aşan artışla 22 bin TL’ye çıkarılacağının sözünü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En düşük memur maaşını 22 bin TL düzeyine çıkarıyoruz. Maaşlardaki bu artışları otomatik olarak memur emeklilerimize yansıtıyoruz. Temmuz ayına kadar işi bitireceğiz. Ayrıca tüm memurlarımızın da çalışmasını sağlayacağız.” 3600 ek gösterge hakkından birinci dereceye kadar inen ve şartları taşıyan hizmetliler faydalanabilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu