Haber

Antony Blinken ve Sergey Lavrov Hindistan’da buluştu

G20’nin 2023 dönem başkanı olan Hindistan’da G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı.

Başkent Yeni Delhi’de devam eden görüşmede ikili görüşmeler de yapılıyor.

Bu kapsamda Ukrayna savaşı nedeniyle ilişkileri son yıllarda en gergin düzeye ulaşan ABD ve Rusya’nın bakanları da görüşmede.

Görüşme, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında gerçekleşti.

Hindistan’da 10 dakikalık telefon görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Blinken ve Lavrov kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

İki bakanın görüşmesi yaklaşık 10 dakika sürdü.

İsmini vermek istemeyen ABD’li yetkili, Blinken’in mevkidaşı Lavrov’a ABD’nin savaş bitene kadar Ukrayna’ya takviye yapmaya devam edeceğini söylediğini söyledi.

Blinken’in Rusya’nın “New START” nükleer anlaşmasından çekilme kararından vazgeçmesini istediğini belirten yetkili, ABD Dışişleri Bakanı’nın Moskova’nın ABD vatandaşı tutuklu Paul Whelan’ı serbest bırakma talebini de Lavrov’a ilettiğini söyledi.

ABD’li yetkili, görüşmeden sonra Blinken’in yakın gelecekte Rusya’nın tutumunda rastgele bir değişiklik olacağı izlenimine sahip olmadığını kaydetti.

Rus tarafı: “Görüşme yok”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, TASS haber ajansına, Blinken ile Lavrov’un G20’nin ikinci oturumu çerçevesinde hareket halindeyken görüştüğünü söyledi.

Savaştan sonra ilk kez bir araya geldiler.

Zaharova, “Blinken, Lavrov ile temasa geçmek istedi. Lavrov hareket halindeyken (Blinken ile) konuştu. Müzakere, toplantı ve benzeri şeyler olmadı.”söz konusu.

Blinken ve Lavrov en son Ocak 2022’de Ukrayna savaşından önce İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

haberbor.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu